بازگشت
جستجو
بازگشت به لیست مقالات

راهنمایHD آنالوگ در مقابل IP

راهنمایHD آنالوگ در مقابل IP

مدت ها تصاویر با وضوح بالا (High-definition) بزرگترین مزیت دوربین های آی پی بود.اما به هر حال از سال 2013 تولید و ارائه دوربین های آنالوگ با وضوح HD شروع شد و فقط با گذشت چند سال، این دوربین ها به تجیهزات مهمی در صنعت نظارت تصویری تبدیل شده اند.

در این گزارش، ما به بررسی بسیاری پیشرفت های اخیر نسل 3 دوربین های AHD، CVI و TVI، در مقایسه با دوربین های IP خواهیم پرداخت.

2017 سال پیشرفت تکنولوژی، همسان سازی، و شفاف شدن امکانات و توانایی ها

دو مورد از مهم ترین پیشرفت های دوربین های HD آنالوگ در سال 2017:

  • پیشرفت قابلیت همسان شدن: دستگاه های جدید ضبط تصاویر با چیپ ست های جدید بطور فزاینده ای همه انواع دوربین های آنالوگHD (AHD، CVI، TVI) را پشتیبانی خواهند نمود.
  • افزایش وضوح: در حالی که وضوع 1080p حداکثر وضوح ممکن برای دوربین های آنالوگ HD در سالهای اول بود، امروزه رزلوشن های 3 و 4 مگا پیکسل در دسترس است و وضوح 5 مگاپیکسل هم برای سال 2017 برنامه ریزی شده است.
  • تغذیه از طریق کابل کواکسیال: جدیدترین چیپ ست نسل دوربین های HD آنالوگ، ویدئو و تغذیه را بطور همزمان پشتیبانی می کند. انتظار می رود که در سال 2017 این قابلیت عمومی شود.

انواع دوربین های HDآنالوگ

همه دوربین های HD آنالوگ قابلیت انتقال تصویر روی کابل کواکسیال RG-509 را برای فاصله 500 متر و با رزلوشن 1080p (Full HD) را دارند و با نسل جدید از وضوح 3 و 4 مگا پیکسل نیز پشتیبانی خواهند نمود و مدعی هستند که در آینده نزدیک وضوح 4K (8MP) را نیز پشتیبانی خواهند نمود.

دوربین های AHD (Analog High Definition)

این دوربین ها در اصل توسط شرکت کره ای تولید کننده تراشه با نام NextChip و با رزولوشن 720p که بعداً در نسخه دوم به 1080p ارتقا یافت توسعه و ارائه شد.

دوربین های AHD شناخته شده ترین و بهترین انتخاب برای دوربین های ارزان قیمت هستند، اغلب با قیمت حدود 10 دلار و یا کمتر می توان از تولید کنندگان بدون نام و با حداقل پشتیبانی این دورین های را خریداری نمود.

دوربین های HDCVI (High Definition Composite Video Interface)

این دوربین ها در اصل توسط شرکت Dahua و بطور انحصاری توسعه داده شد، اما مجوز استفاده از آن برای دیگران و غیر از داهوا با نام HDcctv و بعنوان نسخه 2 صادر شده است.

اصلی ترین ارائه دهندگان دوربین و رکوردر CVI در شمال امریکا شرکت های Dahua, Flir, Honeywell و Q-See و همچنین تعداد انگشت شماری از مارک های کمتر شناخته شده هستند.

داهوا در ابتدا حق استفاده از تکنولوژی CVI را در انحصار خود نگاه داشت، و نه تنها AHD و TVI را پشتیبانی نمی کرد بله آنها را به شکایت هم تحدید کرد، اما نهایتاً در سال 2016 داهوا با انتشار نسخه 3 مواضع خود را با پشتیبانی از دوربین های AHD و HDTVI در رکوردرهای انالوگ HD تغییر داد.

اکنون دوربین های 4 مگا پیکسل CVI در دسترس هستند و آزمون ها نشان می دهد که کیفیت تصویر آنها در شرایط نورکافی، نور کم و قابلیت WDR مشابه دوربین های آی پی است. علاوه بر این، عملکرد آنها در فواصل طولانی به طول تقریبی 457 متر بهبود یافته است و نشان کمی از تخریب تصویر دیده می شود. محدودیت اصلی در مورد تعداد فریم است، این دوربین ها در رزلوشن 1520× 2688 حداکثر قادر به ارائه 15 فریم در ثانیه هستند، البته در بسیاری از دوربین های IP4 مگا پیکسل نیز شاهد فریم کامل (25 عکس در ثانیه) نیستیم. البته، در اکثر پروژه ها این یک مسئله مهم نیست و فریم ریت مطلوب همین حدود و حتی کمتر است.

دوربین های HDTVI (High Definition Transport Video Interface)

شرکت آمریکایی Techpoint یکی از تولید کنندگان تراشه دوربین، توسعه دهنده تکنولوژی HD-TVI است و این دوربین ها توسط چندین تولید کننده دوربین که بزرگترین آنها هایک ویژن و رقیب مستقیم و اصلی داهوا است پشتیبانی و تولید می شود. همچنین برخی شرکت ها از جمله KT&C، CNB، SPECO و تولید کنندگان کوچکتر دیگر نیز از این تکنولوژی در تولید استفاده می کنند و همچنین شرکت هایک ویژن برای شرکت های دیگری نیز محصولاتی را بعنوان OEM یا تولید کننده اصلی تولید می کند و محصولات TVI از آنها نیز قابل دسترسی است.

در جدیدترین نسخه TVI (ویرایش 3)، ضبط کننده های TVI از AHD و CVI نیز پشتیبانی می کنند و همچنین پشتیبانی از دوربین 3 مگا پیکسل نیز اضافه شده است. دوربین های 5 مگا پیکسل TVIنیز برای نیمه دوم سال 2017 توسط هایک ویژن برنامه ریزی شده است.

رمزگذاری / انتقال

کد گذاری و فشرده سازی مثل H.264 و یا H.265 موضوع مهم و اصلی در سیستم های نظارت تصویری، است و تفاوت های کلیدی بین تکنیک های فشرده سازی در وجو دارد.

در دوربین های IP، فشرده سازی در داخل دوربین انجام می شود و در دوربین های دیگر فشرده سازی در سمت سرور (ضبط کننده، رمز نگار و انتقال دهنده) انجام می شود و این یک موضوع مهم در تفاوت عملکرد دوربین ها است.

مزایای رمزگذاری و فشرده سازی در دوربین

  • پهنای باند در داخل دوربین عملاً نامحدود است زیرا همه چیز در داخل دوربین واقع می شود و می توان هر رزلوشنی (3، 5، 10، 20 مگا پیکسل یا حتی بیشتر) را به تناسب زیر ساخت شبکه مثلا شبکه با سرعت 100 مگابیت در ثانیه در اختیار داشت.
  • ویژگی های پیشرفته ای مانند فشرده سازی و انتقال صدا، دوربین های تصویر گسترده فیش آی، تصاویر چند سنسوری، آنالیز تصاویر و غیره را به راحتی می توانید به دوربین ها اضافه نمود.
  • هیچ سخت افزار های خاصی در سمت گیرنده تصاویر مورد نیاز نیست. از آنجایی که ویئو بطور معمول با فرمت های استاندارد مثل H.264 یا H.265 فشرده می شود، تمام نرم افزارهای مدیریت تصاویر، ایستگاه های کاری (Client) و رکوردرها برای بازگشایی و نمایش تصاویر تنها نیاز به نرم افزارهای منبع باز (Open source) دارند. اتصال و ارتباط با دوربین از طریق رابط نرم افزاری (API) تولید کننده دوربین براحتی یا با پروتکل های ONVIF انجام می شود. در مقابل زمانی که فشرده سازی سمت سرور (رکوردر) انجام می شود، همیشه به سخت افزار های تخصصی که با محدودیت سازگاری و پشتیبانی مواجه هستند نیاز است.

معایب رمزگذاری و فشرده سازی در دوربین

  • افزایش قیمت دوربین ها به دلیل نیاز به سخت افزار پردازنده فشرده سازی در داخل هر دوربین به جای استفاده از یکی از آنها در ضبط کننده برای پشتیبانی چندین دوربین. این یکی از دلائل عمده گران تر بودن دوربین های آی پی نسبت به دوربین های آنالوگ HD است.همراه با این افزایش در هزینه، باید توجه داشت که در واقع هر دوربین IP مثل یک کامپیوتر است و این موضوع ضمن پیچیدگی بیشتر جنبه های منفی شبیه کامپیوتر بودن را هم دارد، مواردی مثل امکان ناسازگاری برخی نرم افزارها، نیاز به یکپارچه سازی و غیره و این مسائل به سادگی در دوربین های آنالوگ (HD یا SD) مرتفع شده است.

وضوح

قبل از ورود به سال 2017، هر دو سری دوررین های HD آنالوگ و دوربین های IP، رزلوشن فول اچ دی (1080p) را پشتیبانی می کنند و این جهش بزرگی است نسبت به محدودیت های دوربین های SD آنالوگ قدیم که وضوح آنها VGA / 0.3 MP بود. این در حالیست که، دوربین های IP مدتی است که وضوح4K / 8.3MP را ارئه می دهند.

در طول سال 2016، تامین کنندگان تجهیزات آنالوگ HD در مورد ارائه دوربین های با رزلوشن 4Kصحبت کردند ولی هیچ دوربین 4K ارائه نشد. با این حال، چند مدلدوربین3MP و 4MP هر چند با تعداد فریم پائین به بازار ارسال شد. هر محصول 4K که در سال 2017 ارائه شود، به احتمال زیاد با کاهش قابل توجهی در نرخ فریم خروجی (5/7 عکس در ثانیع چیزی است که ذکر شده است) خواهد بود، که این یک تصویر 4K مورد انتظار نخواهد بود.

در حال حاضر، دوربین های IP تصاویر 4K با نرخ فریم کامل را ارائه می دهند، هر چند این وضوح بالا صرفاً برای برخی پروژه ها که نیاز به یک دوربین با وضوح بسیار بالا دارند مورد نیاز است. به خصوص برای استفاده در محیط داخلی و کسب و کارهای کوچک، دوربین های1080P با وضوح Full HD اغلب کافی به نظر می رسد.

خصوصیات پیشرفته

دوربین های IP دارای قابلیت خوبی در پشتیبانی از ویژگی های پیشرفته هستند، با توجه به اینکه دوربین های IP اساساً چیزی شبیه به یک رایانه (پردازنده) در خود دارند، در نتیجه می توانند تمام انواع پردازش پیشرفته (صدای دو طرفه، فیش آی، پشتیبانی از چند سنسور، تجزیه و تحلیل ویدئو داخلی، و غیره) را براحتی پشتیبانی کنند.

اما دوربین های CVI و TVI فقط برخی از ویژگی های دوربین IP مانند I /O (کنتاکت ورودی و خروجی) و صوت دو طرفه و همچنین کنترل PTZ و دسترسی به تنظیمات دوربین را روی کابل کواکسیال ارائه می دهند. دوربین AHD نیز کنترل PTZ و دسترسی به تنظیمات دوربین را روی کابل کواکسیال ارائه می دهد اما دوربین های HDSDI هیچ کدام را پشتیبانی نمی کنند.

سازگاری با ضبط کننده ها

دوربین های IP می تواند با هر رکوردر و یا نرم افزاری سازگار شوند، این موضوع با نرم افزارهای رابط (API)و یا با استاندارهایی مثل PSIAیا ONVIFبراحتی امکان پذیر است.

انواع دوربین های آنالوگ HD نیاز به سخت افزار خاص گیرنده یا ضبط کننده دارند و نمی توانند به سادگی به رکوردرهای قدیمی تر اضافه شوند و رکوردهای جدید باید همراه با دوربین های جدید خریداری شود. ضبط کننده های AHD، CVI، و TVI به طور فزاینده ای قادر به ترکیب و مطابقت سیگنال های NTSC / PAL در ورودهای خود با انوع HD آنالوگ ها هستند.

انواع دوربین های آنالوگ HD در گذشته با یکدیگر سازگار نبوده اند. برای مثال، اگر شما یک دوربین TVI را به یک رکوردر AHD یا CVI اتصال دهید، هیچ تصویری نخواهید داشت و همینطور بر عکس.

البته این مشکل فقط در توسعه سیستم های نصب شده صادق است و هم اکنون سازگاری دوربین های آنالوگ HD در ضبط کننده ها انجام شده و به احتمال زیاد در سال 2017 هم افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

سازگاری با کابل کواکسیال

بطور معمول دوربین های IP با کابل کواکسیال قابل نصب نیستند و برای ارسال سیگنال دوربین های IP روی کابل های کواکسیال (EOC) به مبدل مخصوص نیاز است. این مبدل به طور معمول حدود 100 تا 400 دلار به ازای هر دوربین به قیمت پروژه اضافه می کند. البته گاهی برای افزایش طول کابل از 100 متر به بالا ناگزیر از بکار بستن این روش خواهیم بود.

اما تمام انواع دوربین های آنالوگ HD که تا کنون طراحی شده اند براحتی انواع کابل کواکسیال را پشتیبانی می کنند، هر چند محدودیت فاصله برای انواع این دوربین ها متفاوت است. دوربین های CVI و TVI هر دو ادعا می کنند با استفاده از کابل RG-59 می توانند تا 457 متر (آزمایش های ما حدود 300 متر را تایید می کند) تصویر قابل قبول ارائه دهند. در آزمایش ما، دوربین TVI اوایل در برخی از موارد با مسافت های طولانی مشکل داشت، اما این موارد با ارائه نسخه 2 مرتفع شد.

انتقال ولتاژ تغذیه روی کابل کواکسیال

یکی از مزایای بزرگ نصب و راه اندازی دوربین های IP، استفاده از یک کابل برای تغذیه (PoE)و انتقال سیگنال بوده است، به جای استفاده از یک کابل برای ویدیو و دیگری برای تغذیه، در این حالت منبع تغذیه نیزمی تواند حذف شود. در مورد دوربین های آنالوگ HDبا انتقال برق از کابل تصویر، که می تواند کابل RG59 باشد، منابع تغذیه خارجی را می توان حذف و در زمان نصب هم صرفه جویی نمود. ما تخمین می زنیم کاهش هزینه برای نصب جدید می تواند حدود 20 دلار به ازای هر دوربین و با فرض نصب 16 دستگاه دوربین (حدود 600 متر کابل کشی) حدود 300 دلار باشد.

هر دوشرکت داهوا و هایک ویژن می گویند که در حال کار بر روی ارائه این قابلیت در دوربین های آنالوگ HDهستند و برنامه ریزی نموده اند که در سال 2017 همه محصولات خود را با این قابلیت (PoC) عرضه نمایند. این قابلیت یک مزیت خیلی خیلی مهم در ارائه محصولات کم هزینه تر خواهد بود.

تنوع فروشنده فروشنده

دوربین های IP توسط تعداد بسیار زیادی فروشنده از طیف های مختلف ارائه شده و قابل دسترسی هستند و ارائه دهندگان انواع دوربین های آنالوگ HD در حال رشد هستند هر چند عمر برخی از آنها نسبتاً کوتاه است.

  • AHD حداقل فروشنده را داشته است، تولید کنندگان کوچک و بدون نام، هر چند تولید کنندگانی مانند سامسونگ و Digital Watchdog نیز محصول AHD راتولید و ارائه می کنند.
  • CVI دارای پشتیبانی گسترده تری است که در این میان داهوا (بنیانگذار CVI) و شرکت های که سازنده اصلی (OEM)آنها داهوا است مثلاً در شمال آمریکا شرکت های FLIR، Honeywell و Q-See از همه معروف تر هستند.
  • TVI هم توسط تعدادی از شرکت ها پشتیبانی و ارائه می شود، اما بزرگترین آنها قطعاً هایک ویژن و OEM آن است.

سازنده های غربی و ژاپنی بزرگ از آنالوگ HDحمایت نمی کنند

بسیاری از بزرگترین برندهای جهان از آنالوگ HD حمایت نمی کنند. به عنوان مثال، شرکت اویجیلون، اکسیس، کانن، بوش، پاناسونیک، پلکو و سونی هیچ حمایتی از آنالوگ HD نمی کنند. بدون حمایت آنها، تلاش های بازاریابی در مورد فن آوری سیستم های آنالوگ HD دارای اعتبار زیادی نخواهد بود زیرا بسیاری از خریداران برای انتخاب تکنولوژی به این تولید کنندگان بزرگتر نگاه می کنند. در مقابل، حمایت تولید کنندگان چینی و کره ای، که در بازار محصولات پایین رده و میان رده بسیار قوی هستند، موجب به رسمیت شناختن محصولات آنالوگ HD در مقابل مارک های غربی و ژاپنی شده است.

تنوع مدل

در سال 2017، یک محدودیت کلیدی برای تجهیزات HD آنالوگ، علی الرغم قیمت بسیار پایین آنها کمبود امکانات فنی رده بالا است، باید آگاه بود علی الرغم قیمت پائین اکثر دوربین ها و رکوردرهای AHD / TVI / CVI ، هزینه های نصب کم نیست و حتی گاهی بیشتر است.

دوربین های دیجیتال از ویژگی های پیشرفته مانند WDR واقعی، کار در نور فوق العاده کم، و غیره حمایت می کنند، در حالی این قابلیت ها در رقبای آنالوگ کمتر رایج است. با این حال، محصولات نسل های جدیدتر HD آنالوگ داهوا و هایک ویژن به طور فزاینده به این قابلیت ها مجهز شده اند.

از سوی دیگر، بسیاری از ویژگی های برجسته هنوز هم در طیف وسیعی از مدل های آنالوگ HD و به طور گسترده ای در دسترس نیست. بسیاری از فروشندگان محصولات آنالوگ HD کاهش هزینه ها را به عنوان مهمترین خصیصه این تجهیزات در بازار محصولات مقرون بصرفه مطرح می کنند و کمتر بر روی امکانات پیچیده و سطح بالا تمرکز می کنند.

هزینه

HD آنالوگ ها دارای مزایای هزینه ای قابل توجهی نسبت به سیستم های دیجیتال (IP) هستند، هم از جهت دوربین و هم از جهت ضبط کننده. هزینه 30 تا 50 درصد کمتر HD آنالوگ در مقابل سیستم IP با مشخصات فنی یکسان امری عادی است.

قیمت دوربین IP نسبتا بالا است حتی قیمت بسیار بالا در حدود 2000 دلار هم ممکن است ولی گسترش تولید کنندگان و فروشنده گان آسیایی در چند سال گذشته به کاهش قیمت ها کمک کرده است. در سال 2017، دوربین های IP ارزان قیمت از یک برند ارزان یا توزیع کننده گان محلی ممکن است بین 80 تا 100 دلار قابل تهیه باشد.

دوربین ها و ضبط کننده های AHD، CVI، و TVI از دوربین ها و ضبط کننده های دیجیتال بسیار ارزانتر هستند، در مقایسه با دوربین های IP و در سطح مشابه از جهت فنی، قیمت ها از 30 دلار شروع شده و برای رزلوشن 1080p از حدود 100 دلار قابل تهیه است.

سهولت نصب

اتصال دوربین دیجیتال (IP)به ضبط کننده (NVR) به مراتب سخت تر از هر یک از نسخه های آنالوگ HDاست. در سیستم IP، هر دوربین نیاز به یک آدرس IP مجزا دارد و شبکه نیز نیاز به تنظیمات خاص دارد، نصاب برای اتصال دوربین به رکوردر یا نرم افزار مدیریت تصاویر باید از تکنولوژی شبکه نیز اطلاعات لازم و کافی داشته باشد. در حالی که نصاب سیستم های آنالوگ HD نیازی به تجربه حرفه ای ندارد و صرفاً با اطلاعات پایه و معمول مدارات ولتاژ پائین می تواند براحتی سیستم را راه اندازی نماید.

نتیجه گیری

سیستم های HD آنالوگ در حال کم کردن فاصله با سیستم های دیجیتال هستند اگرچه هنوز هم از حهت فنی در کل پائین تر از آن ها هستند.

دسترسی آسان و فراوانی، به رسمیت شناخته شدن این تکنولوژی در صنعت نظارت تصویری و بهبود ویژگی های آنها مثل رزلوشن و هماهنگی با دیگر سیستم ها موجب کمک به رشد و تثبیت جایگاه آنها شده است. از سوی دیگر، آنالوگ HD هنوز هم یک سیستم بسته بوده و بصورتی پایدار در بازار محصولات ارزان قیمت متمرکز است و فقدان گزینه های سطح بالا و امتناع برند های بزرگ غربی-ژاپنی از پذیرش و پشتیبانی آنالوگ HD آنها را محدود نگاه می دارد.

در نهایت، مزایای کاربردی مهم برای کاربردهای سطح بالا مثل قابلیت ذخیره تصاویر در داخل دوربین، آنالیز تصاویر در داخل دوربین، دوربین های چند سنوری وغیره فعلاً تنها برای دوربین های IP به طور نامحدود باقی می ماند، علاوه بر این، بسیاری از برنامه های کاربردی مهم که در ساختار کابل UTP (شبکه) استاندارد شده است. در حالی که دوربین های آنالوگ HD را فقط می توان با بالون به این ساختار اضافه نمود و معماری کابل کشی شبکه برای دوربین های IP بعنوان بستر طبیعی قابل استفاده باقی می ماند.

نظرات
نظر بدهید بستن فرم ثبت نظر
banner
banner
banner