بازگشت
جستجو
بازگشت به لیست مقالات

پاسخ به برخی سوال ها در مورد PoE

پاسخ به برخی سوال ها در مورد PoE

تغذیه از طریق کابل شبکه که به اختصار PoE نامیده می شود مخفف کلمات Power over Ethernet است یک روش ابتکاری در تغذیه انواع تجهیزات شبکه اعم از انواع دوربین، تلفن، ریدرهای سیستم اکسس کنترل و بسیاری تجهیزات دیگر حتی لامپ های LED است و امروزه دارای کاربردها ی فراوانی بوده که ضمن حذف کابل برق با توجه به نوعی هوشمندی که در این تکنولوژی وجود دارد، موجب سهولت کار نیز می شود.

- چند مدل PoE وجود دارد؟

- آیا من می توانم با اتصال یک پورت سوئیچ PoE و یک اینجکتور PoE midspan به دو برابر توان دسترسی پیدا کنم؟

- آیا هر یک از پورت های PoE می تواند حداکثر توان سوئیچ را ارائه دهد؟

-آیا کابلی که به پورت PoE متصل است، ممکن از موجب برق گرفتگی شود؟

- بر روی یک کابل تا چند متر دورتر می توانم از منبع PoEاستفاده کنم؟

- چگونه می توانیم دوربین هایی که فاصله بیشتری از 100 متر با سوئیچ دارند را از طریق PoE تغذیه نمود؟

سوال: چند مدل PoE وجود دارد.

برای ارسال ولتاژ تغذیه دوربین یا تلفن و دیگر تجهیزات دارای قابلیت تغذیه روی کابل شبکه یا همان PoE چند استاندارد وجود دارد.

استاندارد اصلی IEEE 802.3af-2003 بوده که ناظر بر ارائه 4/15 وات DC (حداقل 44 ولت DC و 350 میلی آمپر به ازای هر پورت است. اما با توجه کیفیت کابل ها و افت ولتاژ مربوطه در دسترس بودن تنها 12.95 وات برای هر پورت تضمین شده است. استاندارد

استادندارد به روز شده دیگری نیز وجود دارد که IEEE 802.3at-2009 بوده و به عنوان پی او ای پلاس (PoE+) شناخته شده است، این استاندارد توان بیشتری تا 5/25 وات را تعریف می کند، این استاندارد برای دستگاه های دارای توان مصرفی بالاتر مانند دوربین های PTZ ایجاد شده و در آن از هر چهار جفت کابل شبکه برای انتقال قدرت استفاده می شود.

استاندارد IEEE در حال حاضر به دنبال راه هایی برای افزایش میزان انتقال قدرت است. مثلاً 55 وات (Level3) و 90-100 وات (Level4)، مثلاً استاندارد IEEE 802.3btکه با نام PPoE4 (4 جفت پی او ای) شناخته می شود و سطح جدیدی از قدرت را معرفی نماید.

البته روش های غیر استاندارد زیادی هم وجود دارد که هر کدام با روش خود و با توان های مختلف ارائه می شوند.

سوال: " آیا من می توانم با اتصال یک پورت سوئیچ PoE و یک اینجکتور PoE midspan به دو برابر توان دسترسی پیدا کنم ؟"

خیر. فرایند تغذیه دستگاه ها مثلاً دوربین با استفاده از پی او ای شامل یک روند سوال و جواب بین منبع تغیه تحت شبکه (PoE) و مصرف کننده است، به این ترتیب که ابتدا یک سیگنال به مصرف کننده ارسال شده و در صورتی که مصرف کننده مثلا دوربین دارای قابلیت تغذیه از طریق PoE باشد، جوابی به سوئیچ یا اینجکتور ارسال می کند و توان مصرفی خود را اعلام می نماید، بنابر این بیش از توان مورد نیازش نمی تواند دریافت کند، هم چنین اگر مصرف کننده دارای قابلیت تغذیه از طریق PoE نباشد، هیچ ولتاژی برایش ارسال نخواهد شد. این سوال و جواب دائم در حال انجام است و چنانچه مصرف کننده دچار مشکلی مانند خراب شدن و اتصال کوتاه داخلی بشود، بلافاصله تغذیه قطع خواهد شد.در ضمن با توجه به اینکه گفتگو فقط با یک منبع نزدیک "پی او ای" اعمال می شود، لذا عملاً فقط یک از منابع هر کدام که نزدیک تر باشد تغذیه را انجام خواهد داد.

عکس بالا مراحل آزمایش این سوال را نشان می دهد و همانطور که مشاهده می نمائید جریان مصرفی از سوئیچ صفر است و دوربین از منبع تغذیه نزدیک تر که اینجکتور PoE است تغذیه می نماید.

در ضمن برای این منظور (استفاده از توان بیشتر از قدرت اسمی پورت) می توان از موازی نمودن دو پورت سوئیچ نیز بهره برد به این ترتیب که موازی کردن دو پورت مثل موازی نمودن هر دو منبع تغذیه ای منجر به دو برابر شدن جریان و بالطبع دو برابر شدن توان می شود.

سوال: آیا هر یک از پورت های PoE می تواند حداکثر توان اسمی خود را ارائه دهد؟

با قاطعیت نمی توان گفت بله، زیرا توان یک پورتPoE که ممکن است برای ارائه حداکثر توان 4/15 وات مطابق استاندارد 802.3af یا 60 وات مطابق استاندارد 802.3atتعریف شده باشد، به حداکثر توانی که از سوئیچ در آن لحضه تقاضا شده است بستگی دارد. در بسیاری از موارد، تقاضای توان از عرضه آن پیشی می گیرد و این مسائل باعث کاهش عملکرد و یا کاهش ولتاژ در دستگاه های پی او ای می شود.

به عنوان مثال، یک سوئیچ PoEتی پی لینک مدل(TL-SG1008P) که حداکثر قدرت PoE تعریف شده آن 53 وات است را در نظر بگیرید، این توان بین 4 پورت پی او ای آن تقسیم شده است، یعنی برای هر پورت 25/13 وات. در حالی که حداکثر قدرت پی او ای در دسترس در هر پورت 15.4واتدر استاندارد 802.3af تعریف شده و این یعنی 6/61 وات برای کل سوئیچ!/55*392456l تفاوت بین حداکثر مشخصات پورت و حداکثر قدرت خروجی موجود در سوئیچ 6/8 واتاست. این به این معنی است که اگر 4 دستگاه دوربین که هر کدام نیاز به 15 وات توان الکتریکی داشته باشند را به آن وصل کنیم، سوئیچ با کمبود قدرت مواجه خواهد شد.

سوال: " آیا کابلی که به پورت PoE متصل است، ممکن از موجب برق گرفتگی شود؟"

خیر به هیچ وجه. با توجه به روند برقراری ولتاژ و انتقال قدرت در سیستم PoE که بر اساس سوال از مصرف کننده است، اصولاً اگر سیم با دست لمس شود هیچ جریانی برقرار نمی شود. پس تغذیه با روش PoE بسیار امن و بی خطر است.

سوال: " بر روی یک کابل تا چند متر دورتر می توانم از منبع PoEاستفاده کنم"

همانطور که در استاندارد IEE802.3 ارسال و دریافت دیتا تا فاصله حداکثر 100مترتعریف شده است، انتقال قدرت نیز تا همین فاصله توصیه می شود. اما در واقع ولتاژ تغذیه تا فواصل بسیار دورتر هم قابل دریفت است و اندازه گیری های آزمایشگاهی نیز حاکی از همین امر است. اما با توجه به اینکه شبکه دیتا برای فواصل بیش از 100 متر (برای 100 مگا بیت در ثانیه) عملا غیرقابل استفاده است، پس در فواصل بیش از 100متر، تغذیه PoE هم از کاربردی نخواهد داشت.

سوال: " چگونه می توانیم دوربین هایی که فاصله بیشتری از 100 متر با سوئیچ دارند را از طریق PoE تغذیه نمود؟"

از دو روش می توان این کار را انجام داد، روش اول استفاد از روش معمول است به این ترتیب که در هر یکصد متر یک سوئیچ قرارداد تا سیگنال شبکه با بشود تا مقصد برقرار کرد و کنار کابل شبکه نیز از یک کابل برق استفاده نمود و کنار دوربین نیز یک دستگاه اینجکتور پی او ای نصب نمود.

روش دوم استفاده از انواع اکپسندر است. این اکسپندر ها که توسط برخی شرکت ها منجمله Vigitron عرضه می شوند، می توانند سیگنال دیتا و تغذیه PoE را تا فواصل خیلی زیاد (حدود 1200متر) روی کابل شبکه یا کواکسیال انتقال دهند.

نظرات
نظر بدهید بستن فرم ثبت نظر
banner
banner
banner