بازگشت
جستجو
بازگشت به لیست اخبار

کنفرانس خبری اولین دوره سمینار آموزشی بین المللی مدیریت پروژه ، در صنعت حفاظت الکترونیک

چهارشنبه, 22 آذر 1396

در ابتدای اولین کنفرانس خبری درباره اولین دوره سمینار آموزشی بین المللی مدیریت پروژه ، در صنعت حفاظت الکترونیک ، جناب آقای مهندس مسعودی ، به ترتیب زیر ، توضیحاتی راجع به این سمینار ارائه نمودند :

طبق بازخوردهایی که داشتیم و به علت وجود برخی فقدان های آموزشی در کشور ، برنامه ریزی ای کردیم تا با یک شرکت بین المللی فعال در زمینه تدریس و آموزش در حوزه های مختلف حفاظت الکترونیک ارتباط برقرار کنیم . شروع و استارت این ارتباط به سال 95 باز می گردد .

بعد از این برقراری  ارتباط ، جلساتی به صورت تلفنی و مکاتبه ای برگزار کردیم و در نهایت پس از صورت گرفتن هماهنگی ها ، در شهریور ماه جلسه ای داشتیم در دفتر اتحادیه که با حضور هیئت مدیره محترم و جناب آقای انگس ورن ، که از طرف آن شرکت انگلیسی تشریف آورده بودند، همراه بود . سیلابس های درسی که از قبل هم تعیین شده بود به منظور بررسی و تعیین حوزه های مورد نظر برای تدریس مورد بحث و انتخاب واقع شد . مذاکرات اولیه صورت گرفت و در انتها عقد قرارداد انجام شد و قرار بر این شد که در تاریخ 10 و 11 ام بهمن ماه سال جاری، برای اولین بار در ایران ، این سمینار آموزشی را برگزار کنیم . اتاق بازرگانی تهران در این راستا همکاری خوبی داشتند و علاقه داشتند تا متولی این امر باشند و ما به عنوان یک تشکل تخصصی ، عهده دار مسائل اجرائی باشیم .

همچنین این موهبت هم نصیب ما شد که آقای پروفسور جلالی قبول زحمت کردند که به عنوان دبیر افتخاری علمی ،  ، ما را بهره مند کنند . آقای دکتر میر محمد صادقی رئیس مرکز آموزش اتاق بازرگانی هم به عنوان دبیر آموزشی حضور خواهند داشت و موضوع به صورت کاملاً علمی و آکادمی پیش خواهد رفت . پس از اتمام این سمینار، گواهینامه ای بین المللی صادر خواهد شد که به امضای لینکس( زیر مجموعه شرکت انگلیسی ) و اتحادیه سراسری خواهد رسید . مرکز آموزش اتاق بازرگانی هم این وعده را داده اند که مطابق این گواهینامه ، آن ها هم آمادگی دارند یک گواهینامه برای ما در نظر بگیرند .

در ادامه ، جناب آقای مهندس زواره ای ، رئیس کمیسیون آموزش ، در راستای برگزاری این همایش ، مطالب زیر را عنوان کردند :

در ابتدا توضیحاتی ارائه می دهم ، تا اهمیت برگزاری این همایش را بیشتر روشن کنم ، چرا که افراد سرشناسی متولی و عهده دار رخ دادن این اتفاق در کشور شده اند . با توجه به خلاء آموزشی موجود در مجموعه ی صنعت کشور ، رویکردمان را رویکرد استانداردسازی یا درجه بندی شرکت ها کرده ایم . نگرانی من و کسانی که در این صنعت حفاظت الکترونیکی هستیم ، بخصوص مدیران ، راجع به نقش مدیر در این شرکت هاست . در واقع تا به امروز ، سنگ محک مناسبی در جایی وجود نداشته که مدیران ما ، خود را محک بزنند تا بفهمند چقدر از صنف و صنعت خود آگاه هستند ، چقدر دانش آن ها به روز است و چقدر می توانند از عهده کاری که در صنعت حفاظت به دوش آن هاست بر بیایند . اتفاق خوبی که در حال رخ دادن است ، برگزاری همایش در 4 بخش است ، که این 4 بخش توسط افراد سرشناس دنیا مطرح خواهد شد و قطعاً آموزنده و مفید خواهد بود . نگاه ما این است که حضور مدیران شرکت های ما در این همایش لازم است .

از مطالبی که طی 4 بخش در این همایش مورد بحث قرار خواهد گرفت ، می توان به شناسایی خطر ، ارزیابی ریسک و روش ها و محاسباتش ، اشاره کرد .

در بخش بعدی راجع به نوع پروژه ها و طراحی که برای آن ها لازم است صحبت خواهد شد . متاسفانه خیلی از مدیران به پروژه ها به عنوان یـک تجارت ساده نگاه می کنند و با مبانی طراحی آن آشنا نیستند و نیاز پروژه را نمی توانند برآورده کنند و به همین خاطر ، کارفرما را هم دچار مشکل می کنند . در یک جمله ، بدون اینکه با مهارت های خود آشنا باشند ،  پروژه ای را قبول می کنند . از دیگر مسائل مطروحه در این بخش ، می توان به مهارت ها و توانایی های مدیر پروژه و اسناد و مدارک اشاره کرد و مساله ای که در کمیسیون آموزش به مدت 2 سال با آن درگیر بودیم ، اسنادی است که برای پروژه ها و مناقصات باید آماده شود . چرا که بسیاری از مدیران ما اصلاً با روند و طرز تهیه آن آشنا نیستند .

در بخش سوم بیشر حول مشاوره بحث می شود . مراحل مشاوره ، چگونه مشاوره دادن به یک کارفرما و یک پروژه ، در جهت به هدر نرفتن بودجه و در مسیر درست قرار گرفتن آن ، از جمله مسائل مورد بحث در این بخش است . همچنین ارزیابی و گزارش نویسی و مدیریت ارتباط با مشتری یکی از مهم ترین و کاربردی ترین مسائلی است که در این بخش مطرح خواهد شد .

در بخش چهارم هم بحث اتاق کنترل مورد بررسی قرار خواهد گرفت ، که یکی از نکاتی است که خیلی از دوستان با شرایط و تعریف و چیدمان آن آشنا نیستند . طراحی و یکپارچه سازی و شناسایی پروتکل ها ، لینک کردن آن ها، شناسایی سرور کارفرما و قابل ارائه و Config کردن این ها با یکدیگر و در نهایت سیاست ها و فرآیندهایی که برای جمع آوری پروژه مورد نظر هست ، بررسی خواهند شد .

در ادامه ی مباحث مورد بحث قرار گرفته ، فرمایشات جناب آقای مهندس شنتیایی رئیس محترم اتحادیه به شرح زیر ارائه شد :

از فعالیت های جدیدی که اتحادیه در پیش گرفته است ، به بحث توانمند سازی شرکت ها می توان اشاره کرد . چرا که ضعفی که در حال حاضر در کشور وجود دارد ، که البته اخیراً هم کمی بهتر شده است ، انجام پروژه های حساس و بزرگ است که ما به ناچار مجبور به بردن نگاهمان به سمت شرکت های خارجی و بزرگ هستیم . در انجام این عمل هم ، به دلیل تحریم های موجود ، خیلی اوقات با مشکل مواجه می شویم و از امکانات خارجی نمی توانیم به خوبی در داخل کشور استفاده کنیم . شرکت های داخلی هم توانایی و تجربه کافی و لازم را ندارند . از این رو پروژه های بزرگ عمدتاً هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ زمان اتمام پروژه با افزایش هزینه و تاخیر مواجه می شوند . بخش زیادی از این پروژه ها مشکل مالی یا بودجه ندارند ، بلکه مشکل اصلی آن ها ناشی از عدم وجود زبان مشترک و زبان مدیریت تخصصی و کافی بین کارفرمایان ، پیمانکاران و مشاوران است .

نکته ی دیگری که باید به آن توجه داشت بحث حساسیت و مسائل ایمنی و امنیتی بعضی از پروژه هاست . که مساله ی عدم داشتن نگاه به شرکت های خارجی ، از اهمیت بیشتری برخوردار است . اتحادیه برای حل این مشکل تصمیم گرفته تا از افراد و شرکت های خارجی ، جهت انتقال تجربیات ، اطلاعات و دانش فنی ، به داخل کشور استفاده شود ، تا بتوانیم از توانایی و پتانسیل های داخلی بهره ببریم . در این روابط و انتقال تجربه ها ، ما خیلی به دنبال جزئیات تخصصی و فنی نیستیم و چیزی که برای ما مهم است ، مباحث مدیریتی است ، تا مدیران ما این تجربه و توانایی را داشته باشند تا به خوبی بتوانند یک پروژه بزرگ را ارزیابی و طبقه بندی کنند .

از جمله نکاتی که در ادامه کنفرانس و در پرسش و پاسخ مطرح شد می توان به نکات زیر اشاره کرد :

همایش در چهار بخش انجام خواهد گرفت : بخش اول از صبح تا ظهر روز سه شنبه ، دهم بهمن ماه – بخش دوم از ظهر تا بعدازظهر روز سه شنبه، دهم بهمن ماه – بخش سوم از صبح تا ظهر روز چهارشنبه ، یازدهم بهمن ماه – بخش چهارم از ظهر تا بعدازظهر روز چهارشنبه یازدهم بهمن ماه .

 

 

  •          ظرفیت برای حضور در همایش 200 نفر است .
  •          برای حضور اعضای اتحادیه در این همایش ، تخفیف ویژه ای در نظر گرفته شده است .
  •          سمینارها ادامه خواهد داشت و از اساتید داخلی نیز استفاده خواهد شد .
  •          کنفرانس خبری دوم ، یک ماه دیگر برگزار خواهد شد .
  •          برای دریافت اطلاعات بیشتر و سرفصل هایی که در همایش مورد بررسی قرار خواهد گفت به سایت Securityseminar.ir ، مراجعه شود . 

نظرات
نظر بدهید بستن فرم ثبت نظر
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner